Konference Plzeňské rozhovory II přiblíží česko-americké vztahy

Konference Plzeňské rozhovory II přiblíží česko-americké vztahy

Již počtvrté proběhnou v Plzni během květnových Slavností svobody obnovené Plzeňské rozhovory. Letos se budou věnovat výročí sta let česko-amerických vztahů. Konference určená široké veřejnosti se uskuteční ve čtvrtek 3. května od 13.30 do 20 hodin v prostorách Moving Station na Jižním předměstí. Akci připravuje americké centrum US Point při Ústavu jazykové přípravy Západočeské univerzity v Plzni spolu s velvyslanectvím USA a městem Plzeň.

„Česko-americké vztahy prošly významnými změnami a dnes spolupracujeme v mnoha oblastech. I proto je konference rozdělena do dvou samostatných bloků – Hodnoty, instituce a prostor a Přátelství a spojenectví,“ uvádí vedoucí US Pointu Daniela Lukavská. „Přední odborníci z Čech a USA budou diskutovat o tom, jakou roli v minulosti sehrálo Rádio Svobodná Evropa, jak vypadá současná vojenská spolupráce nebo jak lze využít umělou inteligenci k prevenci bezpečnostních hrozeb,“ přibližuje Lukavská s tím, že během panelových diskusí bude prostor i  na otázky z publika. Akce bude simultánně tlumočena.

Bývalý ředitel Rádia Svobodná Evropa v Praze a současný předseda společnosti American Friends of the Czech Republic Thomas A. Dine pohovoří o tom, jak vnímal přeměnu československé společnosti před a po roce 1989. Na něj naváže Michael Žantovský, velvyslanec České republiky v USA v letech 1992 až 1997 a současný ředitel knihovny Václava Havla, který tyto změny popíše na základě svých vlastních zkušeností.

První tematický blok uzavře Renáta Fučíková, renomovaná výtvarnice působící na Západočeské univerzitě v Plzni, která představí svůj projekt mapující historii české Plzně
a chicagské čtvrti Pilsen, založené českými vystěhovalci a dnes obydlené mexickými občany USA. Na místě bude možné prohlédnout si výběr prací z této série. Celý projekt bude během Slavností svobody k vidění v Galerii Ladislava Sutnara.

Zkrátka nepřijdou ani příznivci vojenské a bezpečnostní tematiky. Těšit se mohou na představení nadace Liberation Route Europe, zabývající se propojením důležitých míst spojených s 2. světovou válkou, či na příspěvek týkající se organizace NATO a obrany na základě politických hodnot, který přednese přední americký expert na transatlantické vztahy Stanley R. Sloan. Politolog Západočeské univerzity v Plzni Pavel Hlaváček bude hovořit o tom, jak v současné době vypadají euroatlantické vztahy, které nyní procházejí zásadní proměnou.

Hovořit se bude o současných česko-amerických vztazích v oblasti bezpečnosti a celou akci ukončí pohled do budoucnosti významného kybernetika Michala Pěchoučka z Českého vysokého učení technického v Praze. Ten se svým týmem pracuje na projektech americké vlády, které využívají potenciál umělé inteligence k prevenci bezpečnostních hrozeb v realitě  a kyberprostoru.

V prostorách konference bude vystaven exponát Rukávy, jehož cílem je probudit pocit vlídnosti k druhému člověku. Jeho autorkou je Šárka Walterová, studentka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU.

Účast na konferenci je zdarma, pouze je třeba se předem zaregistrovat.