Na Západočeské univerzitě odstartovaly dvě největší a nejstarší letní školy

Mezinárodní letní jazyková škola, pořádaná Ústavem jazykové přípravy ZČU, a mezinárodní letní škola umění ArtCamp, organizovaná Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara ZČU, jsou dvě největší a nejstarší letní školy Západočeské univerzity v Plzni. První zmíněná se koná již třicet let, druhá patnáct, obě odstartovaly na začátku července a během tří týdnů přivítají v kampusu více než tisíc lidí. Jejich účastníci se zdokonalí ve světových jazycích nebo si prohloubí svůj umělecký talent.

Ateliéry ArtCampu se otevřely v pondělí 8. července,  startu Mezinárodní letní jazykové školy předcházelo slavnostní zahájení ve velké posluchárně Fakulty elektrotechnické.

Mezinárodní letní jazyková škola letos nabízí kurzy v osmi jazycích – angličtině, francouzštině, italštině, němčině, ruštině, španělštině, češtině pro cizince a nově také v čínštině„O všechny byl zájem, a tak se také otevírají,“ uvedla koordinátorka školy Daniela Kopřivová z Ústavu jazykové přípravy ZČU. V rámci Mezinárodní letní jazykové školy je možné připravit se i na mezinárodně uznávanou jazykovou zkoušku FCE či absolvovat kvalifikační kurz pro učitele angličtiny jakožto cizího jazyka (TEFL). Novinkou letošního ročníku jsou rovněž kurzy němčiny pro děti ve věku od 7 do 11 let a pro teenagery od 12 do 15 let v prostorách ubytovacího a školicího zařízení Západočeské univerzity na zámku Nečtiny. Kurzy přibyly k angličtině, která už se v Nečtinách vyučovala.

Mezinárodní letní jazyková škola letos přivítá 639 účastníků. Odpoledne i o víkendech je čeká bohatý doprovodný program, který zahrnuje sportovní a kulturní akce, výlety, exkurze a party. První výšlap po okolí Plzně se konal už v neděli, den před zahájením školy, protože řada letních studentů do Plzně přijela s předstihem. Mimoplzeňští zájemci mohou během Mezinárodní letní jazykové školy bydlet na univerzitní koleji, všichni se mohou stravovat v menze v areálu univerzity.

15. ročník ArtCampu letos do Plzně přiláká 380 účastníků z různých koutů České republiky a Slovenska, ale také z Japonska, Číny, Taiwanu, Německa, Ruska či Ukrajiny. Nejvíce zaplněné budou přípravné kurzy, jako je ilustrace, design, figurální kresba anebo animovaný film, design módních doplňků, malba anebo design interiéru. „V letošním roce pokračujeme v novinkách, které úspěšně předvedl loňský ročník. V rámci pohybových kurzů si mohou účastníci vedle současného tance vyzkoušet i různé disciplíny stále populárnějšího nového cirkusu. Příznivcům fashion designu nabízíme kurz zaměřený na tvorbu módních doplňků a filmoví fanoušci budou moci opět nahlédnout do zákulisí vzniku science-fiction návrhů pro film. Novinkou letošního ročníku jsou kurzy digitální clay animace, technologie designu modelingu a komiks / manga. Letos poprvé pořádá fakulta tři kurzy v Praze v prostoru DOX+,“ prozrazuje děkan Fakulty a designu Ladislava Sutnara Josef Mištera.

Kromě Mezinárodní letní jazykové školy a ArtCampu odstartovala také letní škola Homo Economicus pořádaná Fakultou ekonomickou ZČU. Žáky základních nebo středních škol, kteří mají zájem nahlédnout do světa ekonomických věd a dalších disciplín, letos čeká téma Smart City a Smart Region z pohledu malého ekonoma.