Studenti plzeňských vysokých škol podpořili své kolegy v Bělorusku

Studenti plzeňských vysokých škol podpořili své kolegy v Bělorusku

Prostřednictvím fotografií a podpisů vyjádřili studentky a studenti svoji podporu studentům a akademikům v Bělorusku. Zapojením do štafety 11+1, která od loňského podzimu putuje po českých vysokých školách, chtějí také upozornit na perzekuce, jimž akademická sféra v Bělorusku čelí.

„Bohužel i dnes stále existují země, kde je akademická, tvůrčí a politická činnost nejen studentů omezována vládnoucí elitou. Jednou z těchto zemí je i současné Bělorusko, kde bylo v listopadu 2020 zatčeno 11 vysokoškolských studentů i se svou profesorkou. V současné době jsou bohužel stále drženi v běloruském vězení,“ připomíná Dominik Schejbal, předseda Akademického spolku studentů politických věd, který plzeňskou část Štafety 11+1 organizuje.

V rámci projektu 11+1 se tak v Plzni spojilo devět studentek a studentů Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) a dvě studentky Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy (LF UK), aby prostřednictvím fotografií s portréty zatčených a prostřednictvím osobních vzkazů a podpisů vyjádřili svou účast nejen svým běloruským protějškům, ale i jejich rodinám, přátelům a všem, kteří jsou pro své politické názory nebo svou akademickou práci v Bělorusku perzekuováni. Za akademiky projekt podpořila Alena Pařízková z katedry sociologie Fakulty filozofické ZČU. „Nedokážeme zajistit propuštění našich běloruských kolegů, ani není v našich silách změnit běloruský režim. Považujeme však zatčené za naše kolegy a je přece naprosto běžné, že kolegové se k sobě chovají v souladu s principy lidskosti a solidarity,“ konstatuje Dominik Schejbal.

Pořízené fotografie z českých vysokých škol postupně plní sociální sítě projektu 11+1. Cílem iniciativy je však nejen upozornit na dění v Bělorusku, ale také vytvořit studentské skupiny, které budou pomáhat kolegům z Běloruska s překonáním problémů, na které mohou v Česku narážet. „Naším dlouhodobým cílem je posílení podpůrných programů pro běloruské studenty a akademiky, o které by se mohl opřít běloruský demokratický exil,“ dodává zakladatel iniciativy 11+1 Petr Ťoupalík.

Na všech devíti fakultách ZČU v současné době studuje celkem 45 běloruských studentů, nejvíce na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. 18 z nich využívá podporu, kterou od září 2020 poskytuje běloruským studentům Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Dalším studentům z Běloruska nabídla ZČU v tomto akademickém roce bezplatně absolvovat roční přípravný kurz češtiny a také jim poskytla ubytování na kolejích. Této nabídky využívá zatím jeden student, v únoru se k němu připojí další běloruská studentka. Od září 2022 by oba měli nastoupit ke studiu zvoleného programu. Na Lékařské fakultě UK v Plzni je běloruských studentů 18.

Štafeta 11+1 by se z České republiky měla přesunout na Slovensko, do Rakouska a Německa a svoji pouť by měla zakončit ve Vilniusu na European Humanities University – původně minské univerzitě, která z důvodu omezování akademických svobod a autonomie v Bělorusku sídlí od roku 2006 ve Vilniusu.