V září se otevře studentům zrekonstruovaná kolej v Máchově ulici

V září se otevře studentům zrekonstruovaná kolej v Máchově ulici

Od příštího akademického roku bude studentům Západočeské univerzity v Plzni sloužit kompletně zrekonstruovaná kolej v Máchově ulici 20 nedaleko Borského parku. Významnou investiční akci univerzita dokončila v první polovině května. Kolej se současnou kapacitou 391 lůžek poskytne studentům výrazně vyšší komfort než dříve.

Rekonstrukce budovy zahrnovala zateplení, výměnu všech oken, dveří, rozvodů, obnovu sociálního zařízení a vnitřního vybavení. „Budova byla postavena v roce 1964, takže vyžadovala skutečně rozsáhlou rekonstrukci. Původní zůstala vlastně jen betonová konstrukce. V objektu jsou nové vnitřní instalace, rozvody vody a kanalizace, podlahy, dlažby, okenní a dveřní výplně a veškeré vnitřní vybavení,“ popisuje ředitel Správy kolejí a menz ZČU Petr Jícha.  Zhotovitelem byla firma STAWO Přeštice, s.r.o.

Kolej nově nabízí ubytování pouze v jedno a dvoulůžkových pokojích, což jsou typy pokojů, o které je mezi studenty dlouhodobě největší zájem,“upozorňuje Petr Jícha. Kolej má celkem 268 pokojů, pro ubytování studentů denního studia slouží 113 jednolůžkových a 139 dvojlůžkových, dalších 16 pokojů takzvaného hotelového typu (8 jedno a 8 dvojlůžkových) je určeno například pro studenty kombinovaného studia, návštěvníky z jiných univerzit nebo pro veřejnost.

Vzhledem k úpravě dispozic pokojů sice klesla kapacita koleje z původních 449 studentských lůžek na 391, výrazně se však zvýšil komfort ubytování. Všechny pokoje jsou nyní se sociálním zařízením. Dva pokoje (jeden jednolůžkový a jeden dvoulůžkový) jsou rovněž bezbariérové. Na každém patře koleje také studenti najdou dvě kuchyňky. Samozřejmostí je wifi připojení na univerzitní síť.

Náklady na práce a vybavení dosáhly téměř 106 milionů korun bez DPH, přičemž z 60 procent financování zajistilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR z dotačního programu Rozvoj a obnova ubytovacích a stravovacích kapacit veřejných vysokých škol, 40 procent hradila ZČU z vlastních zdrojů.

Po dobu stavby, která byla zahájena v září 2020, byla kolej uzavřená. Termín pro dokončení rekonstrukce byl původně stanoven na únor 2022, z důvodu negativních dopadů covidové situace na stavební výrobu však došlo k jeho posunutí. Kolej byla zkolaudována 5. května 2022.

Ve stejném rozsahu by ZČU ráda zrekonstruovala také kolej na adrese Baarova 36. „Jedná se vlastně o stejnou budovu, která je pouze o dva roky mladší než Máchova 20. Potřebnou podmínkou pro rekonstrukci však je, abychom i v tomto případě měli možnost využít dotaci ministerstva školství. Pevně tedy doufáme, že ministerstvo i v této složité době na rekonstrukce kolejí vypíše novou dotační výzvu,“ uvádí kvestor ZČU Petr Hofman.

Celkem ZČU nabízí studentům ubytování na deseti kolejích s celkovou kapacitou 2568 lůžek. Ubytování poskytuje také v pokojích hotelového typu, kde má k dispozici 102 lůžek.