Centrum Plzně bude opět patřit vědě

Centrum Plzně bude opět patřit vědě

Dny vědy a techniky Západočeské univerzity vstupují letos do třináctého ročníku. Od pátku 14. do soboty 15. září se plzeňské náměstí Republiky a prostor před Západočeským muzeem zaplní vědeckými hrami a netradičními experimenty. Návštěvníci se mohou těšit na  32 expozic, které zpestří exkurze ve společnosti Plzeňská energetika, na kterou se lze stále registrovat.

Jak vypadají potraviny pod mikroskopem? Jaké je jejich chemické složení? A co vlastně naše tělo dokáže jako potravinu využít? Na to odpoví jedna z nových expozic, nazvaná Víte, co jíte? Aneb Jídlo nejen pod mikroskopem. Jinde budou moct návštěvníci otestovat různé druhy materiálů v destrukčních zkouškách. Zjistí, jak se materiály chovají a k jakým změnám u nich dochází. Koho zajímají stroje řízené počítačem, neměl by minout stánek s laserovou gravírovačkou, 3D tiskárnou a obráběcími stroji. Nejenže uvidí tyto stroje v akci, ale bude si moct navrhnout vlastní 3D model a seznámit se tak s částí práce CNC designéra.

Na návštěvníky Dnů vědy a techniky čekají stanoviště jako Astronomie a kosmonautika pro každého, Rakety na alternativní pohon, Člověk a energie nebo Fyzika převážně nevážně. V interaktivní expozici Body in Numbers si zájemci změří svoji tělesnou kondici, jinde budou vlastními silami vyrábět elektřinu, seznámí se s principem takzvaných chytrých oken nebo se s fyzikou proletí kolem světa. Jako každý rok se Dnech vědy a techniky představí i další obory. Na cestu po stopách legendárních cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky pozve výstava Afrika snů a skutečností po 70 letech. Expozice Živá archeologie představí archeologické nálezy z území Plzeňského kraje od pravěku po 20. století i moderní postupy jejich zpracování. A Fakulta zdravotnických studií připomene desáté výročí svého založení. Zájemci si u stánku této fakulty budou moct v sobotu od 9 do 15 hodin například prohlédnout vozidlo ZZS Plzeňského kraje.

Na plzeňském náměstí bude během Dnů vědy a techniky vystaven také neobvyklý automobil, a sice návrh studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara nového crossoveru, vycházející z velikosti Škody Fabie třetí generace. Nebude to běžné auto s kovovou kapotou, ale tzv. clay model. Clay je speciální hmota, ze které studenti oboru Design model v loňském roce vytvořili. Auto představili na pražském Designbloku a na plzeňském Design Weeku. Na Dnech vědy a techniky jej předvedou v jeho finální fázi. Na své si tak přijdou nejen fanoušci aut, ale i milovníci modelování. Fakulta tím také naláká na unikátní specializaci Design modeling, kterou chce nově nabízet od příštího akademického roku a jejíž absolventi najdou uplatnění v oblasti transport designu jako návrháři zvládající virtuální 3D modelování i klasické postupy modelování z claye.

Návštěvníci Dnů vědy a techniky také uvidí v akci funkční elektromobil Yo!, který vznikl pod vedením designéra a pedagoga Františka Pelikána. Studenti navrhli design vozidla a připravili i dokumentaci pro výrobu jednotlivých dílů z laminátu.  Podvozek elektromobilu vyrobili studenti Fakulty strojní pod vedením Josefa Formánka. Červeno-černý elektromobil je navržený jako dvoumístné vozidlo a poprvé byl představen v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

Koho zajímá, jak vzniká teplo a elektřina, neměl by si nechat ujít exkurzi ve společnosti Plzeňská energetika. Ta proběhne v pátek 14. 9. v 9 a ve 13 hodin. Pro účast je nutná registrace na webových stránkách www.dnyvedy.zcu.cz. Registrovat se musejí také ti, kdo chtějí vidět chemická kouzla, doprovázená barevnými změnami nebo světelnými nebo zvukovými efekty. Svět chemických reakcí čeká na zájemce v pátek 14. 9. budově Fakulty pedagogické ve Veleslavínově ulici 42.

Na náměstí a před Západočeským muzeem budou Dny vědy a techniky probíhat v pátek i v sobotu od 9 do 17 hodin. Mezi vystavovateli budou nejen fakulty Západočeské univerzity, ale také Techmania Science Center, Centrum robotiky, Hvězdárna v Rokycanech a v Plzni, západočeská pobočka České astronomické společnosti, DEPO 2015, nezisková organizace nvias, společnost WITTE Automotive, Církevní gymnázium Plzeň, Gymnázium Stříbro a SPŠ stavební Plzeň.

Vstup do všech expozic je zdarma, podrobné informace k programu najdou zájemci na webové adrese www.dnyvedy.zcu.cz.

Podobně jako v loňském roce bude z důvodu zajištění bezpečnosti obyvatel a návštěvníků akce platit dopravní omezení. Náměstí Republiky bude v obou dnech vždy od 9 do 17 hodin pro automobilovou dopravu uzavřeno, vjezd bude povolen pouze vozidlům MHD a IZS. Zároveň bude na náměstí Republiky platit zákaz parkování.