Marcela Konárková

Marcela Konárková

Zakladatelka knižního studia POP-PAP

Absolventka oboru Ilustrace a grafický design na fakultě designu a umění Ladislava Sutnara se věnuje ilustraci určené především dětem nejmladšího školního věku, vytváření interaktivních knih a volné tvorbě. V roce 2017 založila knižní studio POP-PAP.

Její kniha Galerie aneb Arturovo dobrodružství a leporelo Byl jednou jeden domeček byly zařazeny na seznam nejlepších knih pro děti, který sestavuje Svaz českých nakladatelů a knihkupců a česká sekce Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu.

Co si vybavíte jako první, když se řekne Západočeská univerzita?

Studentský život, kamarádi, spousta práce po nocích, plzeňské pivo.

Měla jste při nástupu na ZČU představu, čemu se budete věnovat? Jak se to liší od současnosti?

Při nástupu na ZČU jsem měla jasno v tom, že ve svém budoucím povolání chci něco tvořit, vymýšlet a kreslit. Proto jsem si jako bakalářský vybrala obor Mediální a didaktická ilustrace. V tu dobu mě ale ani zdaleka nenapadlo, že po absolutoriu založím vlastní knižní studio, kde se budu moci profesionálně věnovat tomu, co mě nejvíce baví, a navíc spolupracovat se šikovnými kamarády, spolužáky ze ZČU.

Co zpětně ze svého studia nejvíc oceňujete?

Rady od zkušených profesorů. Možnost podílet se na zakázkách, které se uplatnily v „reálném světě“ i mimo fakultu, měly konkrétní funkci v praxi a sloužily konkrétnímu uživateli. Jednalo se například o ilustrační doprovod, vydání knih, grafické práce apod.

Jaká osobnost z univerzity se Vám vryla do paměti a proč?

Boris Jirků byla pro mě velice inspirující a motivující osobnost. Pod jeho vedením jsem na sobě pozorovala veliké pokroky a získávala motivaci pro další seberozvoj. Pak je to také Kristýna Fišerová, která mi dokázala vždy dobře poradit a naučila mě vidět věci z jiné perspektivy. V neposlední řadě je to také Josef Mištera, který důvěřoval mým schopnostem a umožnil mi podílet se na řadě zajímavých projektů.

Co byste vzkázala dnešním studentům?

Pracujte na sobě a jděte příležitostem naproti! A také užívejte studentská léta.