Marek Čech

Marek Čech

DOBROVOLNÍK NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH

Marek Čech absolvoval ekonomickou fakultu a ve studiu na ní stále pokračuje v doktorském studijním programu Ekonomika a management. Ihned po ukončení navazujícího studia v roce 2016 se mu podařilo projít několikakolovým výběrovým řízením a stát se dobrovolníkem na olympijských hrách.

Zúčastnil se nejen Letních olympijských her v Rio de Janeiro, ale také zimních, na opačném konci světa v Pchjongčchangu. V současné době se kromě doktorského studia věnuje práci ve své firmě Digitální architekti zaměřené na webovou analytiku a digitální marketing, kde pomáhá zaběhlým firmám i začínajícím projektům s marketingem a především jeho strategickým rozvojem založeným na datech.

Co vás vůbec přimělo k nápadu, vydat se pracovat na olympiádu?

Vždy mě bavilo cestovat a poznávat nové kultury, lidi i místa. Díky svému aktivnímu působení ve studentské organizaci AIESEC jsem mohl nejen cestovat, ale otevřely se mi také možnosti pomáhat jako dobrovolník i pracovat v zemích po celém světě. Byl to skvělý způsob jak nahlédnout do cizích kultur a zároveň pomoci těm, kteří nemají v životě tolik štěstí. Získal jsem tak zkušenosti jak s pobytem v cizích zemích, tak s dobrovolnickou prací. Když jsem se pak setkal s jednou dobrovolnicí, která absolvovala hry v Soči a nadšeně o této zkušenosti vyprávěla, bylo rozhodnuto.

Jaká kritéria musíte splnit, abyste byl vůbec na olympiádu vybrán?

Přihlášku musíte podat již dva roky před konáním her. Pak se rozběhne poměrně dlouhý výběrový proces, který zahrnuje nejrůznější testy, následně pohovory, jazykové testy i online školení. Angličtina je pro dobrovolníky mimo hostitelskou zemi nutností, předchozí zkušenost s dobrovolnictvím na sportovní akci výhodou.

Byl jste úspěšně vybrán a vycestoval jste do Brazílie. Co všechno jste měl jako dobrovolník na starosti?

Každý dobrovolník dostane přidělenou roli. Ty jdou napříč celým spektrem funkcí, které si dokážete na tak velké akci představit. Od ostrahy parkoviště přes lékařskou pomoc, mediální služby až po nosiče sportovního vybavení či asistenty rozhodčích. Rozmanitost je tedy obrovská. Já jsem pracoval v rámci mediálních služeb a spolu s týmem jsme zajišťovali plynulý chod tzv. mixzóny, místa, kde se sportovci poprvé setkávají s novináři. Pomáhal jsem při rozhovorech a hlídal hladké fungování této oblasti. Konkrétně jsem byl v Carioca Areně 3, kde probíhal šerm a následně taekwondo. Pozice byla úžasná, neboť jsme viděli spoustu emocí, slyšeli mnoho příběhů a každý den viděli medaile, se kterými se po ceremoniálu sportovci předvedli novinářům.

Zřejmě zážitky z letní olympiády byly natolik inspirativní, že jste se rozhodl přihlásit na zimní olympijské hry do Koreji.

Ano. Zkušenost to byla velmi zajímavá, takže jsem se po návratu přihlásil do Pchjongčchangu . Tam jsem působil v olympijské vesnici na pozici asistenta českého národního olympijského výboru. Byl jsem k ruce přímo českým sportovcům a jejich doprovodnému týmu a pomáhal jsem řešit ubytování ve vesnici, dopravu sportovců, vyzvedávání pošty či chod recepce. Asistoval jsem také při dopravě sportovců na zahajovací ceremoniál. Úkoly to byly velmi různorodé, mnohdy nečekané a já byl pyšný, že mohu takto našim reprezentantům pomoci. Stejnou roli jsem následně zastával i na navazujících paralympijských hrách, které byli svojí povahou ještě daleko zajímavější.

Co vám zkušenosti z olympijských her přinesly do vašeho profesního života?

Moje účast na olympijských hrách byla obrovskou příležitostí zažít něco unikátního, poznat novou kulturu a zdokonalit i svoje osobní dovednosti. Olympijské hry jsou plné práce v týmu, komunikace v angličtině, řešení problémů, kreativity, zvládání stresu, prosazení svého názoru a zodpovědnosti. Zároveň vás nutí přistupovat otevřeně k jiným kulturám a poznávat je. Je běžné, že se u stolu při obědě sejde deset lidí z deseti různých zemí a následné diskuse bývají plné rozmanitých názorů na probíraná témata. Tyhle osobnostní vlastnosti považuji pro kariéru v moderním světě za velmi podstatné. Proč si je tedy nezkusit zdokonalit touto cestou. Zároveň poznáte spoustu lidí z celého světa, kteří vám otevřou dveře pro další dobrodružství.

Uvažujete tedy, že se na olympiádu vydáte znovu?

Samozřejmě. A dokonce jsem již vyplnil přihlášku pro další olympijské hry, které se budou konat v roce 2020 v Tokiu.