Martin Šampalík

Martin Šampalík

majitel sítě restaurací THE PUB

Na ekonomické fakultě absolvoval bakalářské studium Podniková ekonomika a management, ve studiích pak pokračoval na VŠE v Praze. V roce 2005 otevřel v Plzni společně s kamarádem ze studií Jaroslavem Stunou první samoobslužný pivní bar THE PUB.

Originálnost konceptu jim přinesla prvenství v soutěži Vodafone Byznys rebel. Dnes mají 12 provozoven po České republice a čtyři otevřeli v zahraničí.

Co si vybavíte jako první, když se řekne Západočeská univerzita?

Na jednu stranu to byla velmi hezká léta, která umožňovala více cestovat a poznávat svět, na druhou stranu jsem se v té době nemohl dočkat, až začnu podnikat. Dnes vím, že není dobré nic uspěchat, protože skloubit studium a rozjezd podnikání není vůbec jednoduché. Zpětně vidím, že ten čas na ZČU utekl velmi rychle, a proto je třeba si jej co nejvíce užít.

Měl jste při nástupu na ZČU představu, čemu se budete věnovat? Jak se to liší od současnosti?

Vždy se mi líbila myšlenka podnikání, ale netušil jsem, že si vyberu jeden z nejtěžších oborů vůbec. Tehdy jsem také zvažoval pracovat v marketingu nějaké nadnárodní firmy, k čemuž nakonec nedošlo.

Co zpětně ze svého studia nejvíc oceňujete?

Oceňuji, že jsem mohl se ZČU vycestovat a poznat její partnerskou Marquette University v Milwaukee v USA. Také jsem díky univerzitě poznal základy čínštiny. Skvělé jsou samozřejmě přátelství a kontakty, které s některými kolegy přetrvávají dodnes.

Jaká osobnost z univerzity se Vám vryla do paměti a proč?

Je těžké jmenovat jednu osobnost, ale velmi rád jsem navštěvoval přednášky tehdejšího děkana Miloše Nového.

Co byste vzkázal dnešním studentům?

Doporučil bych jim si studium co nejvíce užít, nabrat pro své budoucí pracovní uplatnění co nejvíce kontaktů a zapojit se do výměnných studijních programů, které ZČU nabízí.