Přemysl Švarc

Přemysl Švarc

čtyřnásobný mistr republiky v triatlonu

Na ekonomické fakultě absolvoval podnikovou ekonomiku a management. V dětství začal s plaváním, triatlon si ho našel až v dorosteneckém věku.

Jako junior vybojoval nominaci na mistrovství Evropy. Prvním velkým úspěchem byl bronz v závodě Evropského poháru v roce 2006 v Turecku a o rok později 5. místo na mistrovství světa do 23 let. Následovala dvě pátá místa na Světovém poháru i účast na olympiádě v Londýně. Vybojoval čtyři tituly mistra republiky v triatlonu. Přemysl Švarc je ředitelem obecně prospěšné společnosti Pohyb a zdraví, která se podílí na realizaci řady akcí a projektů pro děti a mládež, například Sportovních her mateřských škol nebo Festivalu sportu.

Co si vybavíte jako první, když se řekne Západočeská univerzita?

Zajímavá škola, kde bylo možné stihnout nejen studovat, ale i sportovat. A také studium ve velké aule se spoustou lidí byla zábava.

Měl jste při nástupu na ZČU představu, čemu se budete věnovat? Jak se to liší od současnosti?

Při příchodu na školu jsem jasnou představu neměl, jen jsem věděl, že mě baví matematika a logické uvažování.

Co zpětně ze svého studia nejvíc oceňujete?

Jak mě škola formovala. Během studia jsem zjišťoval, jaké předměty mě baví, kterým se chci věnovat více a tuto oblast jsem měl možnost poté aktivně rozvíjet. Bohužel některé předměty mě nebavily, ale co se dalo dělat.

Jaká osobnost z univerzity se Vám vryla do paměti a proč?

Já obdivoval znalosti a přehled Miloše Nového, který mi opravdu hodně dal. A díky němu jsem pochopil ekonomické souvislosti každodenního života.

Co byste vzkázal dnešním studentům?

Žádná škola ani práce nebude jen zábava, je potřeba překonat i předměty, které nás nebaví. A mikroekonomii pochopí asi každý až potom, co začne studovat „makro“, pak se to dá hezky dohromady.