Animovaný film absolventa Sutnarky zaujal francouzský festival

Mezinárodní festival animovaného filmu v Annecy (AIAFF) vznikl v roce 1960 a je považován za jeden z nejvýznamnějších festivalů svého zaměření na světě. Na festivalu jsou udělovány ceny v různých kategoriích, včetně celovečerních filmů, krátkých filmů, filmů televizních, studentských a filmů vytvořených pro internet. Krátkometrážní loutkový film absolventa Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, Matouše Valcháře – O tom co potom (After),  byl jako jediný z České republiky uveden v sekci Graduation Films in Competition.

Film O tom co potom  vypráví v necelých šesti minutách o tom, co bude po smrti. Mnoho etnik na to má zásadně odlišný názor, ale něco má většina z nich společného. Téměř každé náboženství se drží přesvědčení, že ta jejich pravda je ta pravá. Matoušův příběh se odehrává v eskymáckém prostředí. „Život na severní točně je těžký i bez otravných řečí vaší babičky. Pro hrdinu tohoto vtipně nevzrušeně komentovaného snímku je proto setkání s ledním medvědem možným vykoupením z bídného pozemského bytí. Koneckonců, babička říkala, že v nebi je jídla šest půlek a na všechno se tam můžete vykašlat,” píše ČSFD.

Matouš Valchář  se festivalu zúčastnil spolu s odborným asistentem ateliéru animované a interaktivní tvorby Vojtěchem Domlátilem. Během svého festivalového pobytu absolvovali rozhovor s žurnalistou a teoretikem animace Alexisem Hunotem, viděli řadu skvělých filmů nebo navštívili besedu s významným animátorem Paulem Bushem. „Na náš film byla živá odezva od začátku do konce, oproti ostatním velmi kvalitním filmům, kde se ale tradičně tleskalo až na závěr. Vlastně mě překvapilo, jak srozumitelný a dobře vyprávěný náš film je a jak moc zaujme mezinárodní obecenstvo,” shrnul své dojmy Vojtěch Domlátil.