Jana Vejvodová ze ZČU získala Cenu ministra školství za vynikající vzdělávací činnost na VŠ

Letošní druhý ročník Ceny ministra školství, mládeže a tělovýchovy za vynikající vzdělávací činnost na vysoké škole byl zaměřen na zvládnutí výzev spojených s distanční výukou. Janu Vejvodovou z Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni a pět dalších kandidátů vybral ministr Robert Plaga na doporučení komise pro udělení ceny ze 45 zaslaných návrhů.

PaedDr. Jana Vejvodová, CSc., je didaktičkou na katedře českého jazyka a literatury Fakulty pedagogické ZČU. V posledních dvaceti letech se zabývá rovněž metodikou e-learningu, pracuje v týmu oddělení Celoživotní a distanční vzdělávání ZČU.  Jako tutorka vedla již v letech 2006–2008 tři běhy sedmiměsíčního evropského on-line kurzu NET-Trainers, ve kterém proškolila vysokoškolské učitele z deseti českých univerzit a vysokých škol v metodice on-line vzdělávání. Je autorkou i tutorkou mnoha on-line kurzů, čtyři z nich získaly cenu sdružení EUNIS-CZ (European University Information Systems CZ).

Jako oborová didaktička a odbornice na distanční a on-line vzdělávání zprostředkovává studentům nejnovější trendy ve výuce českého jazyka a ve svých disciplínách s rozvahou propojuje moderní didaktické přístupy s účelným využitím informačních a komunikačních technologií.

V náročném letním semestru 2019/2020 připravovala nejen synchronní a asynchronní prakticky orientovanou on-line výuku studentů ve svých disciplínách, ale také intenzivně pracovala s kolegy z oddělení Celoživotního a distančního vzdělávání ZČU na vytvoření podpůrných metodických materiálů pro zajištění nouzové distanční výuky. Tyto materiály byly určeny učitelům vysokých, středních i základních škol.  Jana Vejvodová v tomto akademickém roce také vedla vzdělávací on-line kurzy a webináře pro vysokoškolské učitele, v nichž sdílela příklady dobré praxe.

Z ocenění mám velkou radost. Velmi si vážím toho, že nominace vyšla ze Studentské komory Akademického senátu FPE ZČU v Plzni,“ říká Jana Vejvodová. „Mám štěstí, že jsem členkou skvělého týmu oddělení Celoživotního a distančního vzdělávání. Moc mě potěšilo, že naše doporučení i metodické infografiky, které byly prostřednictvím MŠMT sdíleny v celé ČR, měly u učitelů pozitivní ohlas.“

Mezi oceněnými vysokoškolskými pedagogy je Jana Vejvodová jedinou ženou. Dalšími laureáty ceny jsou Kamil Kopecký z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, Ivan Dlabač z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, Petr Kulhánek z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze, Čestmír Štuka a Martin Vejražka, oba z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Fakulta pedagogická ZČU má mezi oceněnými svého zástupce už podruhé. V roce 2019 obdržela cenu ministra školství didaktička Lucie Rohlíková z oddělení Celoživotní a distanční vzdělávání ZČU a katedry didaktické a výpočetní techniky Fakulty pedagogické ZČU, která se zaměřuje se na využívání moderních technologií ve výuce, e‑learning a distanční vzdělávání.